24LC025-I/SN
DigiKey Part Number
24LC025-I/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24LC025-I/SN
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 2Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-SOIC
EDA/CAD Models
24LC025-I/SN Models
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tube
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)