FL1P-16NJ-1-G24V
DigiKey Part Number
458-1944-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL1P-16NJ-1-G24V
Description
LED PNL IND GREEN 15.80MM SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green 60° 24V 20mA Solder Lug
Category
Current
20mA
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.63" (16.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
15.80mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
8000 ~ 10000mcd
Lamp Color
Green
Viewing Angle
60°
Lens Color
Green
Termination Style
Solder Lug
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP50
Voltage
24V