ZV40K1210251NIR1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ZV40K1210251NIR1 |
Description | VARISTOR 68V 250A 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 68 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 74.8 V |
Manufacturer Bourns Inc. | Current - Surge 250 A |
Series | Energy 2.4J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 570 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 40 V | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 56 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 61.2 V | Package / Case 1210 (3225 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 68 V | Base Product Number |