SMCJ13CA
DigiKey Part Number
SMCJ13CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ13CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ13CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ13CA
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AB
Detailed Description
21.5V Clamp 69.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMCJ13CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69.8A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V