SM24-02HTG
DigiKey Part Number
F6349TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6349CT-ND - Cut Tape (CT)
F6349DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM24-02HTG
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM24-02HTG Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
65pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)