CDSOT23-T24C
DigiKey Part Number
118-CDSOT23-T24CTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CDSOT23-T24CCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CDSOT23-T24CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOT23-T24C
Description
TVS DIODE 24VWM 49VC SOT23-3
Detailed Description
49V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
EDA/CAD Models
CDSOT23-T24C Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Capacitance @ Frequency
63pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
49V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A (8/20µs)