S4012RTP
DigiKey Part Number
S4012RTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S4012RTP
Description
SCR 400V 12A TO-220 NON-ISOLATED
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 400 V 12 A Standard Recovery Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Packaging
Tube
Current - Off State (Max)
10 µA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A, 120A
Voltage - Off State
400 V
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
20 mA
Mounting Type
Through Hole
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (AV)) (Max)
7.6 A