MBRB20100CT
DigiKey Part Number
F7356TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7356CT-ND - Cut Tape (CT)
F7356DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB20100CT
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 5 A
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V