L50S100.T
DigiKey Part Number
L50S100.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50S100.T
Description
FUSE CRTRDGE 100A 500VAC/450VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 500 VAC 450 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Voltage Rating - DC
450 VDC
Series
Response Time
Fast Blow
Packaging
Box
Applications
Semiconductors
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UR
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
100A
Size / Dimension
1.000" Dia x 2.126" L (25.40mm x 54.00mm)