L50QS100.T
DigiKey Part Number
L50QS100.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50QS100.T
Description
FUSE CRTRDGE 100A 500VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 500 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
100A
Size / Dimension
1.000" Dia x 3.625" L (25.40mm x 92.08mm)
Voltage Rating - AC
500 VAC