0273.500H
DigiKey Part Number
F863-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0273.500H
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Detailed Description
500 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
EDA/CAD Models
0273.500H Models
Melting I²t
0.0716
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 0.350" H (6.35mm x 8.89mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.167 Ohms