0273.050H
DigiKey Part Number
F855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0273.050H
Description
FUSE BRD MT 50MA 125VAC/VDC RAD
Detailed Description
50 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
EDA/CAD Models
0273.050H Models
Melting I²t
6.66E-5
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 0.350" H (6.35mm x 8.89mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
3.2 Ohms