0225007.HXUP
DigiKey Part Number
F2458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0225007.HXUP
Description
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 A 125 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
500A
Packaging
Bulk
Melting I²t
40.0
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, PSE, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.013 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V