02540101Z
DigiKey Part Number
F1471-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02540101Z
Description
FUSE BLOK CARTRIDGE 300V 10A PCB
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 10 A 400V 1 Circuit Cartridge Through Hole
EDA/CAD Models
02540101Z Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Fuse Type
Cartridge
Mfr
Fuseholder Type
Block
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Voltage
Part Status
Active
Orientation
Horizontal
Mounting Type
Termination Style
PC Pin
Fuse Size
0.177" Dia x 0.57" L (4.5mm x 14.48mm)
Contact Material
Spring Brass
Current Rating (Amps)
10 A
Contact Finish
Tin
For Use With/Related Products
2AG, 5mm x 15mm