0225003.MXP
DigiKey Part Number
F4659-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0225003.MXP
Description
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG
Detailed Description
3 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 10kA DC
Melting I²t
4.62
Approval Agency
CE, CSA, PSE, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0317 Ohms