Image for FGG.1K.308.CLAC35Z is not available
FGG.1K.308.CLAC35Z
DigiKey Part Number
FGG.1K.308.CLAC35Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1K.308.CLAC35Z
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1K.308.CLAC35Z Models
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
308
Cable Opening
0.122" ~ 0.138" (3.10mm ~ 3.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C