FGG.1K.303.CLAC45Z | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FGG.1K.303.CLAC45Z-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FGG.1K.303.CLAC45Z |
Description | CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FGG.1K.303.CLAC45Z Models |
Category | Contact Finish - Mating Gold |
Mfr | Color Silver |
Series | Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
Packaging Bulk | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Features Backshell |
Connector Type | Shielding |
Number of Positions 3 | Current Rating (Amps) 12A |
Shell Size - Insert 303 | Cable Opening 0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm) |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Operating Temperature -55°C ~ 200°C |