FGG.0B.304.CLAD56 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
ODU
In Stock: 2
Datasheet
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
FGG_B_series
FGG.0B.304.CLAD56
DigiKey Part Number
FGG.0B.304.CLAD56-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.304.CLAD56
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.0B.304.CLAD56 Models
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
304
Cable Opening
0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C