S10L0C-P04MFG0-5600
DigiKey Part Number
S10L0C-P04MFG0-5600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S10L0C-P04MFG0-5600
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S10L0C-P04MFG0-5600 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.197" ~ 0.220" (5.00mm ~ 5.60mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C