FFA.1S.303.CLAC52
DigiKey Part Number
FFA.1S.303.CLAC52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFA.1S.303.CLAC52
Description
CONN CIRC PLUG 3P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FFA.1S.303.CLAC52 Models
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Number of Positions
3
Shielding
Shell Size - Insert
303
Current Rating (Amps)
10A
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C