FFA.0E.303.CLAC25
DigiKey Part Number
FFA.0E.303.CLAC25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFA.0E.303.CLAC25
Description
CONN CIRC PLUG 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFA.0E.303.CLAC25 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
3
Shielding
Shell Size - Insert
303
Current Rating (Amps)
7A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.083" ~ 0.098" (2.10mm ~ 2.50mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C