VC08LC18A500DP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VC08LC18A500DP |
Description | VARISTOR 30A 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Surge 30 A |
Manufacturer KYOCERA AVX | Energy 0.1J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 50 pF @ 1 MHz |
Maximum AC Volts 14 V | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 18 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 25 V | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Varistor Voltage (Max) 40 V |