B72510T0300K062
DigiKey Part Number
495-2598-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2598-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2598-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72510T0300K062
Description
VARISTOR 47V 80A 0805
Detailed Description
47 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Current - Surge
80 A
Series
Energy
0.3J
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Varistor Voltage (Typ)
47 V