NOSD107M006R0100 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NOSD107M006R0100 |
Description | CAP NIOB OXI 100UF 20% 6.3V 2917 |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF Niobium Oxide Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 100 mOhms |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NOSD107M006R0100 Models |
Category | Dissipation Factor 6% |
Manufacturer KYOCERA AVX | Mounting Type Surface Mount |
Series | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Manufacturer Size Code D |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) |
Capacitance 100 µF | Features Low ESR |
Tolerance ±20% | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Voltage - Rated 6.3 V | Supplier Device Package 2917 (7343 Metric) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 mOhms | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |