NOSA106M006R2000
DigiKey Part Number
478-3243-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-3243-1-ND - Cut Tape (CT)
478-3243-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NOSA106M006R2000
Description
CAP NIOB OXID 10UF 20% 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Niobium Oxide Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 2 Ohms
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NOSA106M006R2000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Dissipation Factor
6%
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Manufacturer Size Code
A
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Capacitance
10 µF
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated
6.3 V
Supplier Device Package
1206 (3216 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2 Ohms
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)