APHHS1005F3C-70MAV
DigiKey Part Number
754-2342-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2342-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2342-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHHS1005F3C-70MAV
Description
INFRARED EMITTING DIODE
Detailed Description
Infrared (IR) Emitter 940nm 1.33V 70mA 5mW/sr @ 70mA 140° 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
APHHS1005F3C-70MAV Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.33V
Manufacturer
Kingbright
Viewing Angle
140°
Digi-Reel®
Orientation
Top View
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Infrared (IR)
Mounting Type
Surface Mount
Current - DC Forward (If) (Max)
70mA
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
5mW/sr @ 70mA