APHD1608LSURCK
DigiKey Part Number
754-2032-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2032-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2032-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHD1608LSURCK
Description
LED RED CLEAR 1608 SMD
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 1.75V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APHD1608LSURCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.75V
Mfr
Current - Test
2mA
Viewing Angle
100°
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
645nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
0.75mm
Lens Size
0.70mm Dia