APTD1608LSURCK
DigiKey Part Number
754-2038-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2038-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2038-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTD1608LSURCK
Description
LED RED CLEAR 1608 SMD
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 1.75V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APTD1608LSURCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.75V
Mfr
Current - Test
2mA
Viewing Angle
60°
Wavelength - Peak
645nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
0.70mm Dia