A768MS108M1CLAE015
DigiKey Part Number
399-A768MS108M1CLAE015TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768MS108M1CLAE015CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768MS108M1CLAE015DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768MS108M1CLAE015
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V SMD
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768MS108M1CLAE015 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Capacitance
1000 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C