IXTH26N60P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Siliconix
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Infineon Technologies
STMicroelectronics
In Stock: 84
STMicroelectronics
In Stock: 194
N-Channel 600 V 26A (Tc) 460W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXTH26N60P
DigiKey Part Number
IXTH26N60P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH26N60P
Description
MOSFET N-CH 600V 26A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
72 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4150 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
460W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
270mOhm @ 500mA, 10V