SPW17N80C3FKSA1
DigiKey Part Number
SPW17N80C3FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPW17N80C3FKSA1
Description
MOSFET N-CH 800V 17A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 17A (Tc) 227W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-1
EDA/CAD Models
SPW17N80C3FKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
177 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2320 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
227W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V