IXGH72N60A3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 425
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
IGBT PT 600 V 75 A 540 W Through Hole TO-247AD
IXGH72N60A3
DigiKey Part Number
IXGH72N60A3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXGH72N60A3
Description
IGBT PT 600V 75A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
1.38mJ (on), 3.5mJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
230 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
31ns/320ns
Part Status
Active
Test Condition
480V, 50A, 3Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
400 A
Supplier Device Package
TO-247AD
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.35V @ 15V, 60A
Base Product Number
Power - Max
540 W