IXFT170N25X3HV
DigiKey Part Number
238-IXFT170N25X3HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFT170N25X3HV
Description
MOSFET N-CH 250V 170A TO268HV
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 170A (Tc) 960W (Tc) Surface Mount TO-268HV (IXFT)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IXFT170N25X3HV Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
190 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
960W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-268HV (IXFT)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.4mOhm @ 85A, 10V