IXFT150N25X3HV
DigiKey Part Number
IXFT150N25X3HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFT150N25X3HV
Description
MOSFET N-CH 250V 150A TO268HV
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 150A (Tc) 780W (Tc) Surface Mount TO-268HV (IXFT)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
154 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
780W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-268HV (IXFT)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9mOhm @ 75A, 10V