IXFH30N60Q | |
|---|---|
DigiKey Part Number | IXFH30N60Q-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IXFH30N60Q |
Description | MOSFET N-CH 600V 30A TO247AD |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 30A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH) |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 125 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tube | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4700 pF @ 25 V |
Part Status Obsolete | Power Dissipation (Max) 500W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Through Hole |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Supplier Device Package TO-247AD (IXFH) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 500mA, 10V |