IXFH28N60P3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2.117
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 84
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 524
In Stock: 305
N-Channel 600 V 28A (Tc) 695W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
IXFH28N60P3
DigiKey Part Number
IXFH28N60P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH28N60P3
Description
MOSFET N-CH 600V 28A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3560 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
695W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
260mOhm @ 14A, 10V