MS3124E12-10P
DigiKey Part Number
1200-1033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3124E12-10P
Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Number of Positions
10
Features
Backshell
Shell Size - Insert
12-10
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C