Image for MDM-51PLT1P is not available
MDM-51PLT1P
DigiKey Part Number
MDM-51PLT1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-51PLT1P
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C