MDM-25PCBRP
MDM-25PCBRP
MDM-25PCBRP
DigiKey Part Number
1003-1290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-25PCBRP
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDM-25PCBRP Models
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Solder
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C