IPW65R099C6FKSA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 429
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1.646
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 201
IXYS
In Stock: 0
IXYS
In Stock: 203
Vishay Siliconix
STMicroelectronics
In Stock: 600
In Stock: 245
N-Channel 650 V 38A (Tc) 278W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-1
IPW65R099C6FKSA1
DigiKey Part Number
IPW65R099C6FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW65R099C6FKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 38A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPW65R099C6FKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1.2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
127 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2780 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 12.8A, 10V