IPW60R160C6FKSA1
DigiKey Part Number
IPW60R160C6FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW60R160C6FKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 23.8A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 23.8A (Tc) 176W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-1
EDA/CAD Models
IPW60R160C6FKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 750µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1660 pF @ 100 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
176W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
160mOhm @ 11.3A, 10V