IXFH22N60P3
DigiKey Part Number
IXFH22N60P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH22N60P3
Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 22A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
38 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2600 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
360mOhm @ 11A, 10V