IPP50R280CEXKSA1
DigiKey Part Number
IPP50R280CEXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP50R280CEXKSA1
Description
MOSFET N-CH 500V 13A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 13A (Tc) 92W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
EDA/CAD Models
IPP50R280CEXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 350µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32.6 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
773 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
92W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
13V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 4.2A, 13V