IPP50R250CPXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP50R250CPXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP50R250CPXKSA1
Description
LOW POWER_LEGACY
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 13A (Tc) 114W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
EDA/CAD Models
IPP50R250CPXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 520µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1420 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
114W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 7.8A, 10V