IPD90P03P4L04ATMA2
DigiKey Part Number
448-IPD90P03P4L04ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD90P03P4L04ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD90P03P4L04ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD90P03P4L04ATMA2
Description
MOSFET P-CH 30V 90A TO252-31
Detailed Description
P-Channel 30 V 90A (Tc) 137W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
EDA/CAD Models
IPD90P03P4L04ATMA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
160 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+5V, -16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11300 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
137W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.1mOhm @ 90A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 253µA