IPB200N25N3GATMA1
DigiKey Part Number
IPB200N25N3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB200N25N3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB200N25N3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB200N25N3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 250V 64A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 64A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
EDA/CAD Models
IPB200N25N3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 270µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7100 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
20mOhm @ 64A, 10V