IAUZN04S7N020ATMA2
DigiKey Part Number
448-IAUZN04S7N020ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUZN04S7N020ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUZN04S7N020ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUZN04S7N020ATMA2
Description
MOSFET_(20V 40V)
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 150A (Tj) 83W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-44
EDA/CAD Models
IAUZN04S7N020ATMA2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 30µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
38 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2604 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8-44
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2mOhm @ 30A, 10V