20849-030E-01
DigiKey Part Number
5378-20849-030E-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20849-030E-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20849-030E-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20849-030E-01
Description
CABLINE-VS II RECEPTACLE 30P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
1.18µin (0.030µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.032" (0.82mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Cable/Wire
Features
Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100VAC