20849-040E-01
DigiKey Part Number
5378-20849-040E-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20849-040E-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20849-040E-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20849-040E-01
Description
CABLINE-VS II RECEPTACLE 40P
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Contact Finish Thickness - Mating
1.18µin (0.030µm)
Insulation Height
0.032" (0.82mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Voltage Rating
100VAC