20535-010E-02
DigiKey Part Number
5378-20535-010E-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20535-010E-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20535-010E-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20535-010E-02
Description
EVAFLEX 5-VS 10P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Notched
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
EMI Shielded, Solder Retention
Voltage Rating
200V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
10
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.3A
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Housing Color
Black
Height Above Board
0.075" (1.90mm)